Strona główna | Dodaj do ulubionych | Kontakt

Instrumentarium Sławno

Największy w Polsce prywatny zbiór instrumentów muzycznych

Informacje kontaktowe

Istnieje możliwość zwiedzania ekspozycji przez osoby fizyczne i zorganizowane grupy, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniem terminu z właścicielem.

Instrumentarium Muzyczne
Stanisław Poprawski

ul. Polanowska 41a
76-100 Sławno

Telefon kontaktowy(+48) 59 810 71 02

Nasze eksponaty / Chordofony

Wśród tej grupy instrumentów, poczesne miejsce zajmują instrumenty wchodzące w skład kwintetu smyczkowego tj. skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy. W prezentowanym zestawie na uwagę zasługują skrzypce, które są najprawdopodobniej falsyfikatem skrzypiec włoskiego mistrza z Kremony - Antonio Stradivariego. Mimo, że posiadają wklejoną kartkę rozpoznawczą z jego nazwiskiem, to jednak wzbudzają wątpliwości z kilku powodów, co do autentyczności.
Również na uwagę zasługują skrzypce sygnowane nazwiskiem Stainer - XVIII wiecznego budowniczego skrzypiec działającego w Insbrucku (tyrol). Polecam obejrzenie skrzypiec zbudowanych przez miejscowego lutnika - Stefana Ciecielga z Pomiłowa k/Sławna. Lutnik ten budowy skrzypiec nauczył się we Francji, dokąd wyjechał w latach 30-tych. Powrócił do Polski w 1948 r. W ciągu całego życia zbudował około 200 instruemntów, przy czym sporo czasu poświęcał również dokonywaniu korekt instrumentów oraz napraw instrumentów.

W tej grupie instrumentów, liczną podgrupę stanowią mandoliny i banja. W szczególności mandoliny typu neapolitańskiego cechuje bogate zdobnictwo. Nierzadko wierzchnia płyta, w okolicach otworu rezonansowego, wyłozona jest masą perłową. Kolekcja cytr zamyka zastaw instrumentów strunowych pocieranych i szarpanych.

Instrumenty strunowe uderzane reprezentowane są przez dwa fortepiany i dwa pianina oraz cymbały. Oba fortepiany stanowią dużą wartość tak artystyczną jak i historyczną. Fortepian stołowy pochodzi z pierwszej połowy XIX w., zaś fortpeian koncertowy f-my CK Bechstein wyprodukowany został w 1873 r. Pianina natomiast nie przedstawiają większej wartości zabytkowej, ale prezentują różnorodność rozwiązań konstrukcyjnych. Cymbały, jak więszkość tego typu instrumentów, są dziełami miłośników gry na tym instrumencie. Także i ten egzemplarz wykonał muzyk-amator w 1938 roku - Jan Kot ze wsi Olechnowicze, powiat Mołodeczno na Wileńszczyźnie

powrót do ekspozycji ...

Instrumentarium Sławno
Największy w polsce prywatny zbiór instrumentów muzycznych